Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
 



Column
width62%

Instruksen gjelder for 

 


Rolle OmrådeBakgrunn
RA-ADMIN og LRA-operatørerUtstedelse og administrasjon av lokale [1] og kvalifiserte sertifikater [2]. Opprette og slette LRA-operatørerRollen innehas av den eller de som har fått delegert ansvar for utstedelse og administrasjon av lokale og kvalifiserte sertifikater hos Virksomheten. Personer definert som RA-ADMIN, utpekt av ansvarlig for virksomheten gjennom skriftlig fullmakt, kan opprette og slette LRA-operatører.
 


Disse rollene er en del av organisasjonen etablert for å ivareta tillitskjeden for utstedelse og administrasjon av sertifikater til ansatte og annet tilknyttet personell ved Virksomheten.

For lokale sertifikater ref. [1] utpekes RA-ADMIN første gang som del av seremoni ved etablering av virksomhetens CA.

For kvalifiserte sertifikater ref. [2] utpekes RA-ADMIN første gang ved inngåelse av RA-avtale - se lenket PDF-dokument på hovedsiden til Avtaler. 


Eierskap og vedlikehold av instruksen

Det er Buypass som er eier av denne instruksen og som således er ansvarlig for å vedlikeholde denne ifht de oppgaver som instruksen til enhver tid skal dekke.
Likevel påhviler det Buypass å informere om nødvendige oppdateringer i instruksen. 


Eierskap og vedlikehold av instruksen

Det er Buypass som er eier av denne instruksen og som således er ansvarlig for å vedlikeholde denne ifht de oppgaver som instruksen til enhver tid skal dekke.
Likevel påhviler det Buypass å informere om nødvendige oppdateringer i instruksen. 


Oppgaver, ansvar og myndighet

Rolleinnehaverne skal via LRA-applikasjonen:

  • Identifisere seg med Smartkort med LRA-sertifikat og PIN-kode for å få tildelt korrekte rettigheter til systemet
  • Utstede lokale og kvalifiserte sertifikater til Brukere hos Virksomheten i henhold til registreringer gjort i det sentrale systemet AD og informere Bruker undervegs i prosessen
  • Sørge for at Bruker får utlevert informasjon ihht fastlagte og gjeldende rutiner
  • Bistå Bruker med erstatningskort, glemmekort, endring av PIN-koder
  • Kalle tilbake (sperre) lokale og kvalifiserte sertifikater når det er nødvendig

 


Tillegg for RA-ADMIN:

  • Opprette LRA-operatører i LRA-applikasjon, samt fylle ut internt skjema for rolletildeling inkl. signatur fra RA-ADMIN og LRA-operatør
  • Ved registrering av LRA-operatører skal RA-admin påse at det blir innhentet underskrift fra de aktuelle personene. I tillegg skal RA-ADMIN påse at disse får opplæring i henhold til fastlagt opplæringsopplegg og holde oversikt over registrerte LRA-operatører og deres rettigheter
  • Slette LRA-operatører i LRA-applikasjon, samt fylle ut internt skjema for rolletildeling (del for Tilbaketrekking av rolle) inkl. signatur fra RA-ADMIN og LRA-operatør
 


Krav og prosedyrer

Ved utstedelse av sertifikater skal Rolleinnehaver forholde seg til registrert informasjon i Microsoft Active Directory (AD). Hvis informasjon i AD er feil, skal dette meldes til nærmeste overordnede. 

Kompetanse

Rolleinnehaverne skal ha gjennomgått opplæring tilpasset rollen slik at alle krav, rutiner og forpliktelser etterleves i praktisering av rollen.
Behov for ytterligere opplæring vurderes og planlegges ifbm. en eventuell oppdatering av instruksen, fortrinnsvis som del av en årlig medarbeidersamtale. 



Column
width2%


Column
width26%


Div
classright-navigation

Tilbake til hovedsiden Etablering av et BAS Brukersted

Innhold  

Page Tree
root@parent
startDepth2

Include Page
INCLIB:_right_navigation_style
INCLIB:_right_navigation_style



Column
width10%


Section


Column
width62%

Include Page
INCLIB:_bottom_bar
INCLIB:_bottom_bar


Column
width2%


Column
width26%
 


Column
width10%



Include Page
INCLIB:_navigation_buttons_style
INCLIB:_navigation_buttons_style
Include Page
INCLIB:doc_center_style
INCLIB:doc_center_style
 
Include Page
INCLIB:_template_style
INCLIB:_template_style
 


Copyright

Buypass 2014